7 Ekim 2011

idw 2011/ 28 Eylül-2 Ekim

   Yaklaşık 4 yıl önce Efes Pilsen’in Kes-Yapıştır yarışması, katılımcılarına bir elektronik posta göndermişti,   yarışmaya katılan eserlerden  bazılarının  Eski Galata Köprüsü'nde gerçekleş- tirilen İstanbul Tasarım Haftası’ında sergileneceğine dair... Ben de amatör eserimle yarışmacıydım, hatta tesadüf o tarihlerde günübirlik İstanbul’daydım, lakin seçkiyi görmek maalesef kısmet olmamıştı...


     Böylelikle takip alanıma girmişti IDW… Moda tasarımı, endüstri ürünleri tasarımı, grafik tasarımı gibi çeşitli tasarım dallarıyla ilgilenen bu etkinlik, farklı ülkelerden gelen konuk tasarımcılarla ulusal tasarımcıları, tasarımcı adaylarını ve tasarım severleri, sergilerle, konferanslarla ve atölyelerle bir araya getirmekte. 

     Son iki yıldakilere katılma şansım oldu...Genel görüşlerime gelince, geçen yılkini bu yıla gore daha coşkulu ve tanıtımlı buldum ama içerikler yine beni benden aldı. İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları 2010 yılı metal ya da plastik mamül ürünler, elektrikli küçük aletler ve çay/kahve konseptleri kategorilerinde profosyonel  ve öğrenci kazananlarının tasarımları, yine günlük hayatımızda kullandığımız bir çok ürüne estetik ve ergonomik açıdan farklı bir tad vermişti (bkz. tasarim.immib.org.tr/2011/galeri ).

    Bunun yanında geçen yılın da katılımcısı Good50x70’nin uluslararası afiş seçkisi, bazen gülümsetici bazen düşündücüydü. İşte birkaçı:


     Geçen yıl Mavi Jeans’ın İstanbul Tişörtleri Tasarım atölyesini çok sevmiştim. Beyaz bir tişörtün üstüne, size sunulan boya ve objelerle dilediğinizi yapıyordunuz. Bu yıl da bir başka atölye vardı, Red Bull’un yaratıcı kutuları ile...Katılmak isteyen Red Bull’unu alıp içiyor, kutusunu kesip yapıştırıp yeni bir şeyler üretiyordu. Konsepti Efes Pilsen’in kes-yapıştırıyla kısmen aynı ama stand görevlilerinin bilgilendirdiği üzere Red Bull’un bu aktivitesi, Türkiye’de yeni gibi görünse de yurtdışında da süren bu akımın ilk sahibi imiş. Red Bull Yaratıcı Kutular Yarışması adı altında bu aktivite 25 Kasım 2011’ kadar devam etmekte. Konuda ya da malzemede herhangi bir kısıtlama yok; iş, düşünmekte ve üretmekten keyif almakta :)

Red Bull yarışma ayrıntıları için tıklayınız 

idw'11 sergilerinin dahası için de:

Darısı idw 2012’ye :)

Æ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder